Schools - Information for Parents & Riders

Pedal Power on the Prom

Friday 26th May 2017 - 2pm onwards

 

  • Upon arrival, children & teachers should gather on Marine Terrace (outside the Seafront Palace Chinese Restaurant) and await their races via our PA announcer and stewards' instructions.
  • This year, each child will have had their number given to them via their school prior to race day. The number should be attached to the child's back and should not to be obstructed by a coat hood or long hair, as judges will be unable to place riders if the number is obstructed. Please also ensure that the number is affixed with at least four safety pins, which will also be provided by the school.
  • We will have an enquiries Portable Cabin as usual (just by the Pier), but there is no need for children to register here as registration will have been done, via the schools prior to race day.
  • Any teachers or parents with questions are welcome to come to the Portable Cabin where our staff will be happy to help.
  • Each race will be announced by our race commentator. When instructed, children should gather at our holding pens on Pier corner and wait to be called onto the race course, clockwise towards the start line in Pier Street.
  • The race commissaire will line the riders up on the start line and issue instructions on race length, safety and riding conduct. Riders will then await for the start hooter and off they go!
  • Once each race has finished, riders will be stopped after the finish line and the first three awarded their prize on the podium. All children will then make their way back to the promenade with their teachers and assistants using the pavement.
  • The next race can then start as soon as the course is clear.
No. School / Club Name * Rider First Name Rider Surname Race Entering
Year 3 Boys & Girls - 2pm      
8 Comins Coch Carter Norris Year 3 Boys
9 Comins Coch Toby Wilcockson Year 3 Boys
19 Comins Coch Frazer Reynolds Year 3 Boys
28 Cwmpadarn Bailey Mathias Year 3 Boys
56 Llwyn yr Eos Josh Errington Year 3 Boys
72 Mynach Steffan Jones Year 3 Boys
105 Penrhyncoch Steffan Gillies Year 3 Boys
109 Penrhyncoch Tomos James Year 3 Boys
139 Plascrug Dominik Gasior Year 3 Boys
140 Plascrug Aarush Acharya Year 3 Boys
150 RHYDYPENNAU LUKE GROVER Year 3 Boys
153 RHYDYPENNAU TOMOS JONES Year 3 Boys
157 RHYDYPENNAU JOEL WAKELIN Year 3 Boys
160 St Padarn Ethan Jarvis Year 3 Boys
177 Ysgol Bro Pedr Hugo  Douglas Year 3 Boys
209 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH IFAN MORRIS Year 3 Boys
212 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH GAVIN PUGH Year 3 Boys
213 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH GETHIN HUGHES Year 3 Boys
216 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH EMYR JONES Year 3 Boys
267 Ysgol Gynradd Aberaeron Oscar Sampson Year 3 Boys
273 Ysgol Gynradd Llanidloes Rees Jones Year 3 Boys
274 Ysgol Gynradd Llanidloes Finlay Baker Year 3 Boys
298 Ysgol Gynradd Llanilar OLLIE POOLE Year 3 Boys
313 Ysgol Llanfarian Llyr Morris Year 3 Boys
325 YSGOL LLANGWYRYFON LIAM SCOTT Year 3 Boys
326 Ysgol Llangynfelyn Dylan Kerridge Year 3 Boys
327 Ysgol Llangynfelyn Noah Berry Year 3 Boys
328 Ysgol Penllwyn Deri Gwynne Year 3 Boys
334 Ysgol Rhos Helyg Erwan Cuvillier Year 3 Boys
349 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH ASHTON BRADLEY-THOMAS Year 3 Boys
         
21 Comins Coch Joanne James Year 3 Girls
24 Comins Coch Lily Moralee-Hughes Year 3 Girls
57 Llwyn yr Eos Kaitlyn Lomax Year 3 Girls
58 Llwyn yr Eos Gracie May Jacob Year 3 Girls
59 Llwyn yr Eos Megan Davies Year 3 Girls
73 Mynach Elain Jenkins Year 3 Girls
74 Mynach Elliw Rees Jenkins Year 3 Girls
103 Penrhyncoch Mari Gibson Year 3 Girls
104 Penrhyncoch Lowri Bishop Year 3 Girls
106 Penrhyncoch Cartin Davies Year 3 Girls
110 Penrhyncoch Annie May James Year 3 Girls
112 Penrhyncoch Leah Lockyer Year 3 Girls
137 Plascrug Alba Mei Serra Year 3 Girls
138 Plascrug Taylor Hathaway Year 3 Girls
147 RHYDYPENNAU BECA DAVIES Year 3 Girls
148 RHYDYPENNAU ERIN HESDEN-KENNY Year 3 Girls
149 RHYDYPENNAU LLIO TANAT MORGAN Year 3 Girls
166 St Padarns Seren Skitt Year 3 Girls
210 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH CATRIN LOOSLEY Year 3 Girls
211 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH TIRION SEDGWICK Year 3 Girls
214 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH MAGI ROWLANDS Year 3 Girls
215 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH ELAN MABBUTT Year 3 Girls
217 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH CATRIN WILLETS-JONES Year 3 Girls
218 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH LLEUCU SIENCYN Year 3 Girls
257 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH ELAN HAF EDWARDS Year 3 Girls
270 Ysgol Gynradd Llanidloes Molly Edwards Year 3 Girls
271 Ysgol Gynradd Llanidloes Ffion Morgan Year 3 Girls
272 Ysgol Gynradd Llanidloes Carys Morgan Year 3 Girls
285 Ysgol Gynradd Llanidloes Lily Powell Year 3 Girls
296 Ysgol Gynradd Llanilar ELINOR EVANS Year 3 Girls
335 Ysgol Rhos Helyg Rowena Gwynne Year 3 Girls
338 Ysgol Rhos Helyg Lucy  Warner Year 3 Girls
         
Year 4 Boys & Girls - 2.15pm      
4 Comins Coch Tobais Gagen-Rose Year 4 Boys
12 Comins Coch Cole Milverton Year 4 Boys
14 Comins Coch Joshua Cummings Year 4 Boys
15 Comins Coch Joshua Rowlands Year 4 Boys
20 Comins Coch Samuel Leemans Year 4 Boys
25 Comins Coch Tarran Cruse Year 4 Boys
26 Cwmpadarn Sean Lloyd Year 4 Boys
52 Llwyn yr Eos Josh Foulston Year 4 Boys
53 llwyn yr Eos Thomas Bickley Year 4 Boys
54 Llwyn yr Eos Alex Roberts Year 4 Boys
62 Myfenydd Sam  Higginbottom Year 4 Boys
69 Mynach James Raw Year 4 Boys
141 Pontrhydfendigaid Jac Isaac Year 4 Boys
146 RHYDYPENNAU Gwion Humphreys Year 4 Boys
155 RHYDYPENNAU MELCHI LEE-MCPHERSON Year 4 Boys
169 y darragh matthews Year 4 Boys
180 Ysgol Bro Pedr Dewi  Davies Year 4 Boys
196 ysgol brohyddgen louis roberts Year 4 Boys
198 ysgol brohyddgen finlay thapa Year 4 Boys
219 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH JACK RICHARDS Year 4 Boys
221 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH SHAUN READ Year 4 Boys
223 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH JACK STOCKLEY-JONES Year 4 Boys
224 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH ELEIAS DAFIS Year 4 Boys
225 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH ROWAN GRIFFITH Year 4 Boys
226 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH TOMI JONES Year 4 Boys
228 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH IOAN MABBUTT Year 4 Boys
232 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH THOMAS EVANS Year 4 Boys
233 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH RHYS JONES Year 4 Boys
234 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH EFAN WYN JONES Year 4 Boys
260 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH TOMOS EVANS Year 4 Boys
264 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH REUBEN PRIDMORE Year 4 Boys
265 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH BENJAMIN LAURENCE Year 4 Boys
275 Ysgol Gynradd Llanidloes Benjamin Rocher-Jones Year 4 Boys
276 Ysgol Gynradd Llanidloes Dominik Topolski Year 4 Boys
277 Ysgol Gynradd Llanidloes Harley Ellis Year 4 Boys
278 Ysgol Gynradd Llanidloes James Lee-Jervis Year 4 Boys
279 Ysgol Gynradd Llanidloes Marty Taylor Year 4 Boys
288 Ysgol Gynradd Llanilar REGGIE MIDDLETON Year 4 Boys
303 Ysgol Gynradd Llanilar Oliver  Somerfield Year 4 Boys
317 Ysgol Llanfihangel-y-Creuddyn Caio Carruthers Year 4 Boys
318 Ysgol Llanfihangel-y-Creuddyn Osian Williams Year 4 Boys
333 Ysgol Rhos Helyg Siencyn Jones Year 4 Boys
336 Ysgol Rhos Helyg Brychan Hopkins Year 4 Boys
339 Ysgol Rhos Helyg Daniel Rees-Evans Year 4 Boys
340 Ysgol Rhos Helyg Cerith Williams Year 4 Boys
341 Ysgol Rhos Helyg Tudur  Rees-Evans Year 4 Boys
352 Plascrug Misha Fox Maderson Year 4 Boys
         
1 Aberaeron Primary Mari Raw-Rees Year 4 Girls
11 Comins Coch Ida Beckmann Year 4 Girls
27 Cwmpadarn Eliza Cooper Year 4 Girls
29 Cwmpadarn Phoebe Keegan Year 4 Girls
55 Llwyn yr Eos Libby Carton Year 4 Girls
70 Mynach Willow Thomas Year 4 Girls
71 Mynach Isabella Braddick Year 4 Girls
151 RHYDYPENNAU CELYN RAGGETT Year 4 Girls
154 RHYDYPENNAU LOIS JONES Year 4 Girls
163 St Padarns Daisy Hayward Year 4 Girls
164 St Padarns Rachel Cox Year 4 Girls
220 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH HANNAH DAVIES-JONES Year 4 Girls
222 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH LILI-MAY WELSBY Year 4 Girls
227 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH TIRION SHERMAN-HIGGS Year 4 Girls
229 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH MIRAIN EVANS Year 4 Girls
230 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH MAIRWEN MUSSON Year 4 Girls
231 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH ELEN EDWARDS Year 4 Girls
258 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH DEMI-LEE JENKINS Year 4 Girls
259 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH BETHAN ROSSER Year 4 Girls
305 Ysgol Llanfarian Chloe Lewis Year 4 Girls
306 Ysgol Llanfarian Fallon Haird Year 4 Girls
319 Ysgol Llanfihangel-y-Creuddyn Hopi Owens Year 4 Girls
322 YSGOL LLANGWYRYFON SIAN CLEATON Year 4 Girls
323 YSGOL LLANGWYRYFON BECA  LEWIS Year 4 Girls
324 YSGOL LLANGWYRYFON WILLOW COLE-BERNER Year 4 Girls
329 Ysgol Penllwyn Megan Lewis Year 4 Girls
347 YSGOLGYMRAEG ABERYSTWYTH CAITLIN MEREDITH Year 4 Girls
         
Year 5 Boys & Girls - 2.30pm      
3 Comins Coch Daniel Clifton - Brown Year 5 Boys
5 Comins Coch Samuel Johnston Year 5 Boys
7 Comins Coch Andrew King Year 5 Boys
13 Comins Coch Kai Hamilton-Frisby Year 5 Boys
16 Comins Coch Charlie Jones-Lewis Year 5 Boys
18 Comins Coch Nikita Radchenko Year 5 Boys
22 Comins Coch Tomos Feasey Year 5 Boys
30 Cwmpadarn Charlie Parker Year 5 Boys
31 Cwmpadarn Harley Mason Warnes Year 5 Boys
49 Llwyn yr Eos Ethan Lomax Year 5 Boys
50 Llwyn yr Eos Connor Batley Year 5 Boys
51 Llwyn yr Eos Callum Mathewson Year 5 Boys
67 Mynach Harri Jones Year 5 Boys
102 Penllwyn Deian Gwynne Year 5 Boys
107 Penrhyncoch Connor Robinson Year 5 Boys
108 Penrhyncoch Calum Jones Year 5 Boys
132 Plascrug Steffan Taylor Year 5 Boys
133 Plascrug Jack Griffiths Year 5 Boys
136 Plascrug Luca Serra  Year 5 Boys
143 RHYDYPENNAU IESTYN POWELL Year 5 Boys
159 St Padarn Brendan Cross Year 5 Boys
167 St Padarns Joshua Thomas Year 5 Boys
181 Ysgol Bro Pedr Iestyn Stephens Year 5 Boys
182 Ysgol Bro Pedr Ifan Meredith Year 5 Boys
193 ysgol brohyddgen ioan reading Year 5 Boys
195 ysgol brohyddgen aidan roberts Year 5 Boys
199 ysgol brohyddgen ben crowley Year 5 Boys
200 ysgol brohyddgen iestyn evans Year 5 Boys
239 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH IWAN BISHOP Year 5 Boys
241 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH RHYS WILLETS-JONES Year 5 Boys
243 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH DAFYDD LLYR Year 5 Boys
244 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH STEFFAN JONES Year 5 Boys
261 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH LLEW TAYLOR Year 5 Boys
262 YSGOL GYMRAEG ABERYSTWYTH LLOYD ELLIS-JONES Year 5 Boys
281 Ysgol Gynradd Llanidloes Morgan Hughes Year 5 Boys
282 Ysgol Gynradd Llanidloes Rocco Jerman Year 5 Boys
283 Ysgol Gynradd Llanidloes Oliver Lawrence Year 5 Boys
300 Ysgol Gynradd Llanilar SAM HUGHES Year 5 Boys
301  
working in partnership with:
Ceredigion County Council Discover Ceredigion Cambrian Tyres Ystwyth Cycling Club Aberystwyth University
kindly supported by:
Aberystwyth Town Council Welsh Government Ceredigion_Actif 5x60 Starbucks
Llanllyr Abba Loos Huw Fairclough Secret Training